Open-weight modellen (Llama 3.3, Mistral) of commerciele API (GPT-4.1, Claude Sonnet 4.6, Gemini 2.5)? Vergelijk prijzen per april 2026, licentie-restricties, hosting-kosten, prestaties en EU AI Act-impact.
De keuze tussen open-weight AI-modellen (Meta Llama 3.3, Mistral, Qwen, Falcon) en commerciele API-modellen (OpenAI GPT-4.1, Anthropic Claude Sonnet 4.6, Google Gemini 2.5 Pro) is in 2026 een van de meest consequentiele technische beslissingen voor een Nederlandse MKB-organisatie. De uitkomst raakt kosten, privacy, compliance, time-to-market en de mate waarin uw team zelf verantwoordelijk is voor hosting, fine-tuning en monitoring. Deze vergelijking behandelt de model-keuze (welk gewicht draai ik, en onder welke licentie) — voor de deployment-keuze tussen cloud-API en private-AI-omgeving zie ChatGPT Enterprise vs Private AI; voor de build-keuze tussen maatwerk-model en kant-en-klare SaaS zie custom AI vs kant-en-klare AI; voor de techniek-keuze tussen retrieval-augmented generation en fine-tuning zie RAG vs fine-tuning.
Open-weight AI-modellen zijn taalmodellen waarvan de modelgewichten (parameters) publiek te downloaden zijn, meestal via Hugging Face. De bekendste zijn Meta's Llama 3.3 (gereleaset 6 december 2024 onder de Llama 3.3 Community License), Mistral's open-weight line (Mistral 7B, Mixtral 8x22B onder Apache 2.0), Alibaba's Qwen-serie en TII's Falcon. Het begrip "open source" is hier formeel onjuist: de meeste modellen zijn open-weight (gewichten downloadbaar, training-data en scripts niet per se). Voor bedrijfsgebruik is dat minder relevant — wat telt is of u het model commercieel mag inzetten, fine-tunen en zelf hosten. Dat mag onder beide bovenstaande licenties, met één uitzondering die we hieronder behandelen.
Commerciele AI-oplossingen zijn proprietary modellen die u afneemt als betaalde dienst via API of chat-interface. De dominante spelers zijn OpenAI (GPT-4.1 en GPT-4o, met GPT-5.4 in Pro-tiers), Anthropic (Claude Sonnet 4.6, Haiku 4.5, Opus 4.6), Google (Gemini 2.5 Pro en Flash) en Cohere. De gewichten zijn niet te downloaden, u betaalt per token of per seat en de inferentie draait in de cloud van de vendor — met uitzonderingen als Azure OpenAI Service (OpenAI in uw Azure-tenant) en AWS Bedrock (Claude in uw AWS-account). Voor een directe tool-vergelijking binnen het commerciele kamp zie Claude vs ChatGPT zakelijk.
Het prestatieverschil tussen open-weight en commerciele modellen is de afgelopen achttien maanden structureel verkleind. Llama 3.3 70B haalt op publieke benchmarks scores die vergelijkbaar zijn met GPT-4o op instruction-following en Nederlandse tekstbegrip; Mistral Large 3 positioneert Mistral zelf als "one of the best OSS models in the world" op hun technology-pagina. De top van de LMSYS Chatbot Arena wordt in april 2026 bezet door Claude Opus 4.6 Thinking (1504 Elo), Claude Opus 4.6 (1500), Gemini 3.1 Pro (1493) en GPT-5.4 High (1484) — de beste open-weight modellen zitten 40-80 Elo-punten daaronder. Voor dagelijkse kenniswerk-taken (opstellen, samenvatten, vertalen, brainstormen) is het verschil in gebruikspraktijk verwaarloosbaar; voor de absoluut complexste redeneer-taken zitten de commerciele top-modellen nog steeds voor.
Kosten zijn de meest genuanceerde dimensie. Voor commerciele API is de rekensom simpel: Claude Sonnet 4.6 kost $3 input / $15 output per miljoen tokens, Haiku 4.5 $1 / $5. GPT-4.1 zit op $2 input / $8 output per miljoen tokens; GPT-4o op $2,50 / $10. Gemini 2.5 Pro hanteert $1,25 input / $10 output per miljoen tokens onder 200K context, $2,50 / $15 daarboven; Gemini 2.5 Flash is $0,30 / $2,50 — de goedkoopste top-tier op de markt. Voor open-weight is het verhaal hosting-gedreven: het model zelf is gratis, maar een Llama 3.3 70B draaien op AWS vereist een g5.12xlarge of hoger (circa $5,70/uur on-demand), wat bij 24/7-beschikbaarheid neerkomt op $4.100 per maand. Kleinere modellen (Llama 3 8B, Mistral 7B) draaien op een single A10G of zelfs quantized op CPU en landen onder $500/maand. De breakeven zit ruwweg rond 100 miljoen tokens per maand: daaronder is commerciele API vrijwel altijd goedkoper, daarboven kantelt het bij gemiddelde GPU-utilisatie.
Licentie-restricties zijn het veld waarop de meeste MKB's geen aandacht voor hebben, maar dat in contracten en audits plots belangrijk wordt. Apache 2.0 (Mistral 7B, Mixtral) en MIT zijn genuine open-source: geen beperking op commercieel gebruik, herdistributie of fine-tuning. De Llama-licentie is géén OSI-approved open-source; Meta noemt het een "Community License". De kern-beperking: als uw product bij release-datum meer dan 700 miljoen maandelijkse actieve gebruikers heeft, moet u een aparte licentie bij Meta aanvragen. Voor het Nederlandse MKB is dat praktisch nooit een issue, maar juridisch is het een commerciele restrictie die in procurement-trajecten opgevraagd wordt. Aanvullend: Meta verbiedt het gebruik van Llama-output "om een ander LLM te verbeteren" — concreet betekent dat u Llama niet mag inzetten als oracle om proprietary-concurrenten (GPT, Claude) mee te fine-tunen.
Privacy en compliance zijn het sterkste argument voor open-weight. Bij commerciele API-gebruik sturen uw prompts en documenten naar de servers van OpenAI/Anthropic/Google. Zakelijke tiers (API, Enterprise, Business, Bedrock) verbieden by default training op die data — dat is standaard sinds de update van begin 2025 — maar de data verlaat wel uw netwerk. Bij on-premises of VPC-gehoste open-weight modellen verlaat geen enkele byte uw omgeving. Voor zorginstellingen onder de Wet aanvullende bepalingen verwerking persoonsgegevens in de zorg, financiele dienstverleners onder DORA, of advocatenkantoren met beroepsgeheim is dat onderscheid maatgevend. AWS Bedrock en Azure OpenAI bieden een middenweg (commerciele modellen, in uw eigen cloud-regio, met een data-processing-agreement), maar strikt on-prem is alleen met open-weight te realiseren.
De EU AI Act voegt een nuance toe die velen missen. Artikel 2(12) bepaalt dat de verordening "niet van toepassing is op AI-systemen die onder vrije en open-bron-licenties worden uitgebracht" — met een forse carve-out: die uitzondering vervalt zodra het systeem een high-risk use case dient (Annex III: werving, krediet-scoring, onderwijs-beoordelingen), onder Artikel 5 verboden praktijken valt, of onder Artikel 50 transparantie-verplichtingen valt. Praktische gevolg: een Nederlandse zorgorganisatie die Llama 3.3 inzet voor een klinische decision-support-tool moet alsnog aan alle high-risk-eisen voldoen (risk management, data governance, human oversight, conformity assessment). De open-weight-licentie scheldt niet in compliance. Voor puur-interne productiviteit (tekst-samenvatten, kantoor-automatisering) biedt de exemptie wel reeel ontlastingsvoordeel.
Onderhoud en updates zijn de tegenpool. Commerciele modellen worden continu verbeterd door de vendor — u profiteert automatisch van nieuwe versies, safety-patches en feature-releases. Open-weight vereist dat uw team zelf verantwoordelijk is voor model-updates, security-patches in de inference-stack (vLLM, SGLang, llama.cpp — Hugging Face TGI is per 2025 in maintenance mode en beveelt zelf vLLM en SGLang aan), monitoring, GPU-driver-updates en incident-response. De realistische FTE-behoefte voor een productie-open-weight-stack is 0,5-1 DevOps/ML-engineer; daarmee is de opportunity-cost vaak hoger dan de directe hosting-kosten.
Fine-tuning en aanpasbaarheid zijn het domein waarop open-weight onverslagbaar is. U kunt Llama 3.3 fine-tunen op uw eigen klantcorrespondentie, Mistral afstemmen op juridische terminologie of Qwen kalibreren voor Nederlandse dialecten — zonder dat u afhankelijk bent van de roadmap van een vendor. Commerciele modellen bieden fine-tuning ook aan (OpenAI ondersteunt fine-tuning op GPT-4o en GPT-4.1, Anthropic biedt het gelimiteerd via Bedrock), maar de resulterende tuned-modellen draaien nog steeds bij de vendor en u bent gebonden aan hun pricing, retention-policy en beschikbaarheid. Fine-tuned open-weight is honderd procent portable.
Betrouwbaarheid en uptime zijn doorgaans in het voordeel van de vendors. OpenAI, Anthropic en Google publiceren SLA's met 99,9% uptime-targets, hebben wereldwijde load-balancing en ingenieursteams die 24/7 incidenten oplossen. Bij zelf-gehoste open-weight stacks is uw uptime wat uw team ervan maakt — een single-GPU setup zonder redundantie haalt praktisch 99% (circa 7 uur downtime per maand), pas met multi-region of multi-AZ deployments en een ingerichte on-call loopt u in de buurt van vendor-niveau. Realistisch advies: combineer. Gebruik commerciele API als primair pad met een open-weight fallback voor cost-control en privacy-gevoelige subsets.
Voor een typisch Nederlands MKB is de pragmatische eindstand dan ook een hybride. Start met commerciele API (Claude Sonnet 4.6 of GPT-4.1) voor 80% van de use cases — snelheid van implementatie, beste prestaties, nul ops-overhead. Draai open-weight (Mistral Small, Llama 3.3 70B of Qwen 2.5) in een beperkte private-AI-omgeving voor de 20% waar privacy, volumes of vendor-onafhankelijkheid het kantelpunt vormt. Deze vergelijking zet beide routes naast elkaar op de twaalf criteria die in onze praktijk met Nederlandse MKB-klanten het vaakst doorslag geven.
Opgesteld met AI-tools en gecontroleerd door het redactieteam van CleverTech — tech-leads met ervaring in AI, procesautomatisering en IT-consulting.
Modellen met publiek downloadbare gewichten, zelf te hosten op eigen infrastructuur of cloud-GPU. Volledig aanpasbaar, geen vendor lock-in en data verlaat uw omgeving niet. Voorbeelden: Meta Llama 3.3 (Community License), Mistral 7B/Mixtral (Apache 2.0), Alibaba Qwen 2.5, TII Falcon.
Proprietary modellen als betaalde dienst via API, chat-interface of integraties. Pay-per-token of per-seat, inferentie bij de vendor of in managed cloud (Azure OpenAI, AWS Bedrock). Voorbeelden: Anthropic Claude Sonnet/Opus/Haiku, OpenAI GPT-4o/GPT-4.1/GPT-5.4, Google Gemini 2.5 Pro/Flash.
Scroll voor meer →
| Kenmerk | Open-weight AI (Llama, Mistral, Qwen) | Commerciele API (Claude, GPT, Gemini) |
|---|---|---|
| Top-prestatie (LMSYS Arena Elo, apr 2026) | Llama/Mistral top circa 1420-1440 | Claude Opus 4.6 Thinking 1504, GPT-5.4 High 1484 |
| API-prijs input (per M-tokens, top-tier) | Geen (zelf hosten) — hosting $500-4.100/mnd | Claude Sonnet 4.6 $3 / GPT-4.1 $2 / Gemini 2.5 Pro $1,25 |
| Goedkoopste high-volume optie (per M input tokens) | Mistral 7B self-host circa $0,10-0,30 bij >100M tokens/mnd | Gemini 2.5 Flash $0,30 / GPT-4o mini $0,15 |
| Breakeven cloud-API vs. self-host (tokens/maand) | >100M tokens/mnd — dan vaste kosten gunstiger | <100M tokens/mnd — pay-per-use wint |
| Licentie (commerciele vrijheid) | Apache 2.0 (Mistral) = volledig vrij; Llama Community = 700M MAU-cap | Vendor ToS — commerciele tier verbiedt training op uw data |
| Data blijft on-premises | Ja, volledig (eigen datacenter of VPC) | Nee — alleen VPC-varianten via Azure OpenAI / AWS Bedrock |
| EU AI Act Artikel 2(12) open-source exemptie | Ja, voor non-high-risk use cases | Nee — vendor is provider onder EU AI Act |
| Fine-tuning portability | Fine-tuned model is 100% eigendom, overdraagbaar tussen clouds | Fine-tuned model blijft in vendor-cloud, niet exporteerbaar |
| Time-to-production | Dagen tot weken (GPU-provisioning, stack-setup, monitoring) | Minuten (API-key, SDK, deploy) |
| Uptime SLA | Zelf verantwoordelijk — 99% zonder redundantie, 99,9% met multi-AZ | Vendor SLA 99,9% op Enterprise-tiers |
| DevOps/ML-engineer-behoefte | 0,5-1 FTE voor productie-stack | Minimaal (integratie-engineer part-time) |
| Safety-tuning en jailbreak-mitigations | Zelf implementeren of accepteren | Ingebakken door vendor (RLHF, constitutional AI) |
| Context-window top-tier | Llama 3.3 128K, Mistral Large 3 128K | Claude Sonnet 200K / GPT-4.1 1M / Gemini 2.5 1M |
| Continue model-upgrades inbegrepen | Nee — zelf migreren naar nieuwe model-versies | Ja — vendor rolt uit (GPT-5.4, Claude 4.6, Gemini 3.1) |
| Vendor lock-in risico | Geen — modellen zijn eigendom na download | Hoog — pricing en beschikbaarheid door vendor bepaald |
| Geschikt voor strikt gereguleerde sectoren (zorg/finance/legal) | Ja, mits on-prem en compliance-eigen-werk gedaan | Ja via Azure OpenAI EU / AWS Bedrock EU met DPA |
Open-weight (Llama 3.3, Mistral, Qwen) wint op privacy, fine-tuning-eigendom, compliance-flexibiliteit en kosten bij hoog volume. Commerciele API (Claude Sonnet 4.6, GPT-4.1, Gemini 2.5 Pro) wint op prestaties, time-to-production, SLA en afwezigheid van DevOps-overhead. De juiste keuze hangt af van volume, sector, interne engineering-capaciteit en hoe strict uw data-residency-vereisten zijn.
Drie concrete paden. (1) Voor Nederlandse MKB-organisaties zonder ML-engineer in huis en met gemengde use cases: start met commerciele API (Claude Sonnet 4.6 voor kwaliteit, Gemini 2.5 Flash voor bulk-volume). Time-to-value is dagen, kosten schalen met gebruik en u profiteert automatisch van model-upgrades. (2) Voor organisaties in zorg, finance of juridische dienstverlening met strikte on-prem-eisen: deploy Mistral Small of Llama 3.3 70B in een private-AI-omgeving (zie de vergelijking [ChatGPT Enterprise vs Private AI](/vergelijk/chatgpt-enterprise-vs-private-ai)). Budgetteer 0,5-1 FTE voor de stack en reken op $2.000-5.000/maand hosting. (3) Voor hoog-volume productie (>100M tokens/maand) met privacy-gevoelige subsets: hybride — commerciele API als default, open-weight voor de cost-heavy en privacy-heavy 20% van workloads. Dit is in onze praktijk de meest voorkomende eindstand voor MKB-organisaties die hun AI-stack na een jaar volwassen laten worden.
Een kort gesprek geeft vaak meer duidelijkheid dan nog een blogpost. We kijken kosteloos mee naar jouw situatie en geven onafhankelijk advies.